Koľko hodín bežne spíte? Doprajete si aspoň 8 hodín kvalitného spánku?

O tom, ako by mala byť zariadená miestnosť v ktorej spíte, sme písali minule. Sú to všeobecne známe pravidlá, ktoré pozná snáď každý z nás. Je však dobre, že si ich občas pripomenieme a možno si uvedomíme, že na to alebo tamto sme v zhone každodenného stereotypu zabudli.

Viete však, že existujú skutočné metódy a zaužívané pravidlá pre dobrý spánok? Predstavme si ich.

Pravidlo 10-3-2-1-0

Ak túžite svoj spánok povýšiť na vyššiu úroveň, toto môže byť jeden zo spôsobov ako na to. Čo jednotlivé čísla znamenajú a ako ich môžete zakomponovať do svojho dňa?

  • 10 hodín pred spánkom nepite nápoje s obsahom kofeínu, či inej podpornej látky. Vaše telo tak ľahšie prejde do stavu oddychu a ak máte problém so zaspávaním, malo by vám to pomôcť.
  • 3 hodiny pred spánkom žiaden alkohol či jedlo. Áno, vieme. Posedenie s priateľmi a príjemný večer, ktorý zakončíme tým, že do postele doslova odpadneme. Je dôležité, aby ste si z alkoholu pred spaním nevytvorili zvyk s klamlivým presvedčením, že sa vám bude lepšie spať. Dajte svojmu telu priestor spomaliť a skutočne sa dostať do štádia pokoja a následne príjemného spánku.
  • 2 hodiny pred spaním by ste nemali pracovať. Rovnako ako vaše telo, aj vaša myseľ potrebuje odpočinok. Doprajte si priestor na spomalenie, dýchajte a upokojte svoju myseľ.😊
  • 1 hodinu pred spaním by ste mali venovať offline aktivitám. Čo to znamená? Žiadna televízia, seriál, telefón, počítač či tablet. Pozeranie sa do obrazovky unavuje nielen vaše oči, ktoré trpia, ale aj vašu myseľ. Zo žiarenia, ktoré tieto zariadenia vydávajú, je vaša myseľ neustále v strehu. Skúste sa radšej venovať knihe, kreatívnej činnosti, alebo si pripravte jedlo na ďalší deň.
  • 0 – a čo tá nula? Nula reprezentuje počet opakovaní budíka ráno po tom, ako splníte túto metódu. Sviežejšie, energickejšie a lepšie rána, 0x preložený budík. Tak čo, vyskúšate?

Metóda 5-4-3-2-1

Ďalšia zo známych metód, ktoré môžete vyskúšať v prípade, že máte problém s upokojením a zaspávaním. Pred spaním je vždy dôležité upokojiť svoju myseľ a vyfiltrovať nepotrebné starosti a myšlienky. Pravdou je, že večer pred spaním už nič z toho, čo nás máta, nevyriešime.

  • Určite 5 vecí, ktoré vidíte okolo seba – Sústreďte sa na tie najmenšie detaily. Farby, tvary, či niečo nezvyčajné, čo sa práve nachádza vo vašom okolí a priestore.
  • Identifikujte 4 veci, ktoré môžete cítiť (dotyk) – Sem spadá čokoľvek, čo cítite okolo seba. Či už je to látka z vášho pyžama, jemná obliečka vankúša, pohodlný matrac, alebo hocičo iné, na čo sa viete sústrediť.
  • Sústreďte sa na 3 veci, ktoré počujete – Zvuk vášho dychu, ruch cesty, ktorú máte pod oknom, či hluk z chladničky, ktorú počujete až z vedľajšej izby? Berte tieto zvuky ako sprievodné, namiesto rušivých. Spriateľte sa s prostredím, v ktorom zaspávate.
  • Identifikujte 2 veci, ktorých vôňu cítite – Môžete vyskúšať napríklad aromaterapiu, alebo nastriekať na obliečku vankúša príjemnú vôňu, ktorá sa vám spája s oddychom. Dobrou možnosťou je napríklad levanduľa. A ak sa vám nechce striekať po vankúši vonné oleje, siahnite rovno po ortopedickom vankúši s vôňou levandule.
  • 1 vec, ktorej chuť cítite – Aj keď sa jedlo pred spaním neodporúča, je pravdou, že niektoré potraviny sa odporúčajú v zmysle podpory uvoľnenia látok, ktoré podporujú relaxáciu. Internetové zdroje uvádzajú, že bylinkové čaje, či dokonca niektoré mliečne produkty, môžu podporiť dobrý spánok. Preferencie už necháme na vás.

A posledné, univerzálne, pravidlo pre skvelý spánok, je ten správny matrac. Pretože aj v prípade, že by ste dodržiavali všetky spánkové metódy naraz, bez dobrého matraca to nepôjde. Ako si vybrať správny matrac sa dočítate TU.

V prípade, že potrebujete poradiť s výberom vhodného matraca či iného doplnku k zdravému spánku, sme tu pre vás už v 4 kamenných predajniach v Prešove, Bardejove, Košiciach a Michalovciach.